Reklam
Reklam
Bozüyük11 - Bozüyük Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

2. İNÖNÜ ZAFERİNİN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI, ŞEHİTLERİMİZ ANILDI

2. İNÖNÜ ZAFERİNİN 97. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI, ŞEHİTLERİMİZ ANILDI
  • 02.04.2018
  • 214 kez okundu
Reklam

İkinci İnönü Zaferi’nin 97. yıl dönümü, Bozüyük’te Metristepe Anıtı ve Akpınar Şehitliğinde düzenlenen törenlerle kutlandı. Sabah saat 11.00’da Metristepe Anıtı’nda başlayan programda, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından askerler tarafından saygı atışı yapıldı. Şeref Defteri’nin imzalanmasının ardından Akpınar Mahallesi’nde bulunan Bozüyük İnönü Savaşları Şehitliği’ne geçildi. Buradaki programda  protokol mensupları tarafından anıta çelenk konulması ile başladı. Bilecikli Şehit Aileleri adına konuşan Hayati DURAK 1 Nisan’da Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan 2.’inci İnönü Meydan Muharebesi’nin, Türk milletinin makûs talihini de yendiği bir zafer olduğunu söyledi. Hayati DURAK, “ 2. İnönü meydan muharebesini kazanan garp cephesi kumandanı İsmet Paşa Ankara’ya şu telgrafı çeker; ‘Bozüyük yanıyor düşman binlerce ölüleriyle doldurduğu muharebe meydanını muzaffer silahlarımıza terk etmiştir. İmza Garp Cephesi Kumandanı İsmet’. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu telgrafa şu cevabı verir; ‘Bütün tarihi âlemde sizin İnönü Meydan Muharebesinde deruhte ettiğiniz kadar ağır bir vazife deruhte etmiş kumandanlar enderdir. Siz orada yalnız düşmanı değil Türk Milletinin makûs talihini de yendiniz bütün vatan bugün zaferinizi kutluyor. İmza Mustafa Kemal’. Bizlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu telgrafı doğrultusunda her yıl 1 Nisan günü İnönü Meydan Muharebesini kutluyor bu muharebelere katılan Şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi minnetle anıyor ve huzurlarında saygıyla eğiliyorum. Ruhları Şad olsun.” dedi.

Ardından Bozüyük Belediye Başkanı Fatih BAKICI yaptığı konuşmasında “Osmanlı Devletinin Kuruluşuna, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurtuluşuna şahitlik eden 635 şehidimizi bağrına basan bu topraklar, İnönü savaşları ile de direnişin ve kurtuluşun toprakları olmuştur. Her ne kadar Yunanlılar 1.İnönü Savaşı için keşif, 2. İnönü Savaşı için çarpışma dese de düzenli ordumuzun bu ilk zaferi sadece Ankara da değil tüm yurtta coşku ile kutlanmış, fener alayları düzenlenmiş, halkın TBMM ne güveni artmış milli mücadele ateşi bir kat daha alevlenmiştir” diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Toprağı kanlarıyla sulayan şehitlerimiz varlığımızın en büyük sebebidir. Her ne yaparsak yapalım hakları asla ödenemez ve bu emsalsiz hizmete bir bedel biçilemez. Çünkü canın bedeli yoktur. Ya devlet başa ya kuzgun leşe diyerek Niğbolu’da, Mohaç’ta Plevne’de, Anafartalar’da, İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, Cudi’de, Gabar’da, Zap suyunun sağlı sollu dağlarında, 15 Temmuz’da ve Afrin’de vatan söz konusu olduğunda canını feda etmekten çekinmemiş tüm şehitlerimiz; Sizler bizlere haklarınızı helal ediniz. Bizler; sizlerin ardından bu topraklara, bu bayrağa el sürdürmeyecek, bu ezanları susturmayacağız. Ve herkes şunu iyi bilmelidir ki göğsümüzdeki imanla kıyamete kadar bu topraklarda olacağız.”

Programın devamında Türk Silahlı Kuvvetleri adına Garnizon Komutanı Yüzbaşı Murat GÜNHAN tarafından muharebenin askeri yönüyle ilgili bir konuşma yapılarak zaferin sebep ve sonucuyla ilgili bilgiler verildi. Yüzbaşı GÜNHAN konuşmasında,”2. İnönü Muharebesi neticesinde Yunan ordusunun ilerleyişi durdurulmuş. Yeniden taarruza geçebilmeleri için kuvvet ihtiyacı ortaya çıkmış ve İngilizlerin kendilerine olan güvenleri zayıflamıştır. Bu zaferle TBMM’ye olan güven daha da artmış, Türk ordusu gücünü ispat etmiş ve hazırlıklarını tamamlamak için zaman ve moral kazanmıştır. Tarihi 2. İnönü muharebesi gibi birçok kahramanlıklarla dolu olan fedakâr ordumuz geçmişte olduğu gibi bugün de yeminine sadık kalarak icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğruna seve seve canını vermeye hazır olup milletine hizmet etme azim ve kararlılığındadır” dedi.

AK Parti Bilecik Milletvekili Halil ELDEMİR ise törende yaptığı konuşmada “Karakteri özgürlük ve bağımsızlık olan bir milletin mensubu olmak böyle bir inanca sahip bir millet olmak en büyük şükür vesilemizdir. Tarihimizde Anadolu topraklarına girdiğimiz ve bu toprakları kendimize vatan ettiğimiz o günden bu güne bu topraklar birçok kahramanlıklar ve zaferlere şahitlik etti. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde başlatılan kurtuluş hareketiyle ecdadımızın özgür ve bağımsızlık için vermiş olduğu mücadelelerden bir tanesi de 2. İnönü savaşıdır. Bağımsızlık, istikrar ve istikbal için nasıl ki ecdadımız bir mücadele yürüttü ise biz de aynı kararlılık ve duygularla aynı mücadeleyi yürütmek zorundayız. Afrin’de El-Bab’da ve Kandil’de yürütülen operasyonların hepsi de bu ülkenin istikrarı ve istikbali içindir. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşında ve daha sonraki mücadelelerde şehit olmuş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bugün ülkemizin istiklali ve istikbali için mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize, askerimize, polisimize korucularımıza da Cenab-ı Allah’tan gayret diliyorum” dedi.

Bilecik Valisi Tahir BÜYÜKAKIN konuşmasında “97 yıl önce bugün bu millet burada büyük bir kahramanlık destanı yazdı. Tarihimiz kahramanlık destanlarıyla dolu. Bu millet bağımsızlığı zaten gerektiğinde ülkesi için canını feda ettiği için aziz ve kahraman bir millet olmuş. Gelecekte de bağımsızlığını devam ettirecek gerçekten aziz bir millettir. Böyle bir milletin mensubu olmaktan hepimiz şeref duyuyoruz. Aziz şehitlerimiz geçmişte olduğu gibi bugün de vatan için gerektiğinde canlarını gözlerini kırpmadan feda etmektedir. Bugün Afrin’de devam eden operasyonlarda birçok şehidimiz ülkesi ve milleti için canını feda etmektedir. Göklerde dalgalanan bayrağımız onlar sayesinde dalgalanırken biz bugün onlar sayesinde ayakta durabiliyoruz. Bir milletin tarihini bildiği müddetçe varlığını devam ettirebileceği gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Biz ancak şehitlerimiz ve gazilerimizin kıymetini bildiğimizde bu milleti ayakta tutabileceğiz. Bu coğrafya bir kaderdir. Bu coğrafyada bu kaderin bedelini ödemeye layık olanlar ancak ayakta durabiliyo0rlar. Bin yıldır bu coğrafyada biz bu bedeli ödemeye hazır ve nazır olduğumuz için ayakta durabiliyoruz. Ben bu coğrafyada bu milletin ayakta durması için emeği geçmiş kanını dökmüş, canını vermiş başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

TBMM Başkan vekili Yaşar TÜZÜN konuşmasında, “İnönü kahramanları sizden çok şey öğrendik. Mesela büyük balığın küçük balığı her zaman yiyebileceğini öğrendik. Merminin mertlikle tüfeğin yürekle boy ölçüşemeyeceğini sizden öğrendik. Yoksul bir milletin yedi düveli yenebileceğini öğrendik. İnönü’de cesaretin kitabını yazanlar, sizin sayenizde küllerinden yeniden doğmayı öğrendik. Aziz atalarımız siz bu topraklarda iz bıraktınız. Sadece bu topraklarda değil, tarihimizde de yüreğimizde de ruhumuzda da iz bıraktınız. Hesap yapanların oyunlarını bozdunuz. Senaryolarını başlarına geçirdiniz, heveslerini kursaklarında bıraktınız. Aziz şehitlerimiz şimdi bize 97 yıl önce bu millete verdiğiniz ruh gibi bir ruh, sizin ki gibi bir birlik lazım. Menfaatini düşünenlere kendisini ülkesine adayanlardan lazım. Tarihe, kahramanlara dil uzatana bu kahramanlık kitabını yeniden okutmak lazım. Şimdi düşünün ve 97 yıl öncesini hayal edin. Eğer şimdi kutladığımız bu zafer kazanılmasaydı Türkiye Cumhuriyeti olur muydu? Bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşayabilir miydik? Biz Bilecikliler olarak bu topraklara Kurtuluş ve Kuruluşun beşiği deriz. Bu topraklar bizlere büyük sorumluluklar yüklüyor. Bizler yanı başımızda Metristepe’de yatan şehitlerimizin ruhlarını rahatsız etmekten korkarak büyüdük. Vatan sevgimizi çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmak üzere atalarımızdan miras aldık. Barış her zaman önceliğimiz oldu. Bundan sonra da önceliğimiz olacak. Bizlerin özgür yaşaması için ülkemizin aydınlık geleceği için canlarını feda eden ulu şehitlerimiz, siz kara toprağın altındakiler. Biz üstündekilere ilham olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti okunarak İlçe Müftüsü Selami BAĞCI tarafından dua ettirildi, Vali Tahir BÜYÜKAKIN tarafından şeref defteri imzalanarak şehitlik ziyaret edildi. Buradaki program Bozüyük Belediyesi tarafından yapılan yemek ikramı ile sona erdi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ