Reklam
Reklam
Bozüyük11 - Bozüyük Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: 6,00 / Satış: 6,02
€ EURO → Alış: 6,72 / Satış: 6,75

BOZÜYÜK’TE KUZEY KAFKASYA KÜLTÜRÜ TANITILDI

BOZÜYÜK’TE KUZEY KAFKASYA KÜLTÜRÜ TANITILDI
  • 23.07.2018
  • 2.204 kez okundu
Reklam

Bozüyük’te Kuzey Kafkasya Derneği Tarafından düzenlenen festival vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Kültür Bakanlığının desteği ile Kuzey Kafkasya Derneği tarafından Bozüyük Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerde, kafkasya halklarının geleneksel kıyafetleri, dansları ve müzikleri Bozüyüklülere tanıtıldı. Yoğun ilgi gören etkinliklerde Kafkas halklarına özgü yemekler festivale katılan konuklara ikram edilirken Çerkezce söylenen şarkılara alanda bulunanlar eşlik etti. Bozüyük ve Eskişehir kafkas derneklerinin yanı sıra ülkenin çeşitli yerlerinden kafkas federasyonları etkinliğe katıldı.

Özellikle çeşitli yaş gruplarından kafkas gençleri geleneksel dansları son derece ustaca sergilerken, kafkas gençlerinin gösterileri alanda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı.

Programda konuşan Bozüyük Kuzey Kafkasya Derneği Başkanı Fehmi Nilüfer; Sizlere projemiz hakkında bilgi vermeden önce yakın tarihimizde yaşanmış olan 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı milletimizin göstermiş olduğu büyük demokrasi mücadelesinin sonunda bu cennet vatanımızın birlik ve beraberliğini hiç bir gücün bozamayacağını tüm dünyaya bir kez daha kanıtlamış olduk. Vatanımız uğrunda 15 Temmuzda şehit olan tüm yurttaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

Projemizden bahsedecek olursak Ekim ayı 2017 tarihinden itibaren özellikle gençlerimize yönelik dil, yemek, müzik, dans kurslarımızı başarıyla tamamladık. Bu tarz öğretilen yanı sıra toplumumuza yönelik Kafkasya ve Anadolu Kültürü konulu seminerler düzenledik. Gençlerimiz için bir arada olmanın güzelliğini gösteren çeşitli aktiviteler organize ettik. Bu bağlamda şehir dışı gezileri, kitap okuma ve uçurtma şenlikleri düzenledik. Bu akşamda ana dilimizde şarkılar, kendi danslarımız ile karşınızda olacağız. Bu güzel geceyi bizimle paylaştığınız için herkese teşekkür ediyorum”dedi. Konuşmasının ardından Dernek Başkanı Fehmi Nilüfer, projeye vermiş oldukları destek ve yardımlar için Belediye Başkan yardımcısı Rasim Keskin’e Belediye Başkanı Fatih Bakıcı adına teşekkür plaketi takdim etti.

Programda son olarak söz alan Bozüyük Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli; “Kuzey Kafkaslarla yıllardır bir aradayız. Hepimiz artık birbirimizden zevk alıyoruz, kabul ediyoruz, saygı duyuyoruz. Bir pastanın bütünüyüz hepimiz bu akşamda Kent Konseyimizde Yönetim Kurulu üyesi olan Fehmi Başkan’ımın finalini yaptığı projeyi hep beraber kutluyoruz. Bu proje ve bununla beraber diğer derneklerimizin projeleri bizim zenginliklerimiz. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Federasyonlarımıza çok teşekkür ediyorum​” dedi.

Düzenlenen etkinliklere Bozüyük Jandarma Komutanı Binbaşı Süleyman Can, Bozüyük Garnizon Komutanı Yzb. Murat Günhan, Bozüyük Kuzey Kafkasya Derneği Başkanı Fehmi Nilifer’in yanı sıra Bozüyük Belediyesi Başkan yardımcısı Rasim Keskin, Bozüyük Kent Konseyi Başkanı Osman Tekeli, Bozüyük AK Parti İlçe Başkanı Mesut Çetin, ve çok sayıda Bozüyüklü katıldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ