Reklam
Reklam
Bozüyük11 - Bozüyük Haber Sitesi -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kurbanlık alırken bunlara dikkat

Kurbanlık alırken bunlara dikkat
  • 05.09.2016
  • 524 kez okundu
Reklam

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldığını belirterek, iyi bir kurbanlığın belediyelerin satışına izin verdikleri yerlerden ya da veteriner hekimi kontrolündeki tarım işletmelerinden alınabileceğini anlattı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından üreticiye her hayvan için özel olarak verilen pasaport belgesi ve şehir dışından geliyorsa sağlık raporlarının kontrol edilerek kurbanların alınmasını isteyen Oda Başkanı Kızılinler, “Küçükbaş kurbanlıkların fiziksel tamamlanmış olmalı, en az bir yaşında bulunmalı ya da bir yaş görünümünde olmalı. Üzerinde kene ve benzeri parazit bulunmamalı. Burunda, gözde, ağızda anormal akıntı bulunmamalı. Bakışları donuk olmamalı, aşırı saldırgan olmamalı, solunumu hırıltılı olmamalı, anal bölgesinde ishal kalıntısı bulunmamalı, özellikle sırt omurları dolgun olmalı” dedi.
Büyükbaş kurbanlığın en az 2 yaşında olması gerektiğini vurgulayan Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Kızılinler, şunları söyledi:
“Vücudunun herhangi bir yerinde özellikle ayak ve bacaklarında şişkinlik ve topallık bulunmamalı. Göz, burun, ağızlarında ve cinsel organlarında anormal akıntı, özellikle ağız burun içi ve çevresinde, memelerinde aralar bulunmamalı. Hırıltılı solunum, öksürük ve halsizliği, anal bölgede ishal belirtileri, üzerilerinde kene, bit gibi parazitler bulunmamalı, aşırı saldırgan ve duyarsız olmamalıdır. Kurbanlıklar mutlaka belediyelerin ve valiliğin izin verdikleri yerlerde veteriner hekimi kontrolünde kesilmeli. Kurbanlık hayvan kesim öncesi strese sokulmamalı. Kesim sırasında et kalitesi açısından temizlik ve hijyene dikkat edilmeli, kanın kesilen hayvanın vücudundan tamamen boşalmış olmasına dikkat edilmeli. Özellikle göğüs boşluğunda olmak üzere noktadan düğme büyüklüğüne kadar beyaz kireç renginde nodül tarzındaki oluşumlar ve yapışmalar görülmesi halinde et mutlaka bir veteriner hekimine kontrol ettirilmelidir. İdeal bir et tüketimi için en az 5-6 saat bekleyip kasların tamamen ete dönüşmesi sağlanmalı. Buzdolabına koymadan evvel güneş görmeyen ve hava akımı bulunmayan 14 derece hava sıcaklığında en az 24 saat bekletilmeli. Eksi 18 derecede etler uzun süre saklanabilir.” (İHA)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

eleven − one =